jak_rozwijac_kompetencje_jezykowe_dziecka.jpg

Mariola Karakaya, metodyk Scool

01.09.2022

Jak rozwijać kompetencje językowe dziecka poza klasą?

Wielu Rodziców naszych najmłodszych uczniów dopytuje jak może pomóc dziecku w utrwalaniu materiału z zajęć lub w rozwijaniu już nauczonych umiejętności językowych. Odpowiedź jest prosta: dziecko musi jak najwięcej doświadczać „imersji językowej”, czyli zanurzenia w języku obcym.

Czytając to na pewno zrodziło się Wam w głowie pytanie: „Ale jak, skoro nie mieszkamy w kraju anglojęzycznym?” Prawda jest taka, że nie trzeba mieszkać ani w Anglii ani w USA, aby zastosować imersję językową. Wystarczy wprowadzić „dwujęzyczność zamierzoną”, tzw. nienatywną, w codzienność dziecka.

Dwujęzyczność zamierzona polega na stworzeniu dziecku obcojęzycznego środowiska do nauki języka w warunkach domowych. Zazwyczaj jeden lub oboje rodziców komunikują się z dzieckiem również w innym języku obcym niż polski podczas wykonywania codziennych czynności. Można ją stosować selektywnie, czyli tylko w wybranych porach dnia, lub spontanicznie.

A teraz na pewno rodzi się drugie pytanie: „A co jeśli mój angielski nie jest wystarczający lub wcale nie znam angielskiego?” I znowu odpowiedź na to pytanie jest prosta – należy również wprowadzić imersję językową, ale za pomocą pewnych narzędzi.

Po pierwsze korzystajmy z wszystkich cyfrowych zasobów podręcznika dziecka, które są spójne z jego treścią (np. Pearson English Portal, aplikacja Pearson). Jest to doskonały sposób na powtórzenie materiału przy użyciu nowoczesnej technologii. Dzieci bardziej się angażują kiedy mogą uczyć się w sposób interaktywny. Jeśli Wasze dziecko uczy się ze starszych pozycji Pearsona, wystarczy poprosić lektora o udostępnienie nagrań audio (piosenki, rymowanki, historyjki). Piosenki można włączać dziecku podczas zabawy lub rysowania, natomiast historyjki dziecko może odsłuchiwać i ćwiczyć czytanie na głos.

Po drugie zainwestujmy w literaturę obcojęzyczną. Jest wiele wydawnictw, które specjalizują się lub posiadają w swojej ofercie uproszczone wersje znanych książek, tzw. „graded readers”. Bardzo często są one również opatrzone w ćwiczenia leksykalno-gramatyczne do tekstu. Polecamy wyd. Pearson https://readers.english.com/catalogue .

A po trzecie, skorzystajmy z tych rozwiązań, z których korzystamy sami na co dzień - platformy VOD (Netflix, Dsiney+, HBO Go). Oglądanie ulubionej bajki lub filmu w oryginale jest w 100% naturalnym środowiskiem do doskonalenia języka obcego. Taka forma nauki wspaniale rozwija umiejętności aktywnego słuchania i nauki rozumienia z kontekstu.

Jeżeli potrzebujecie bardziej szczegółowych informacji odnośnie pracy z dzieckiem w domu, zapraszam do kontaktu z metodykiem Scool, czyli ze mną  Rozmowę można umówić przez biurowe telefony Scool. Chętnie odezwę się do Was i opowiem więcej.